Wojna handlowa USA z Chinami i jej polski element, czyli firma Huawei.

Huawei międzynarodowa korporacja założona w Chinach, dziś stawiana jest w roli wroga publicznego numer jeden. Czechy, Węgry a dziś Polska odwracają się plecami do międzynarodowego hegemona z branży IT. Powstaje pytanie czy słusznie oraz czy aby w grę nie wchodzą czynniki, o których się nie wspomina wprost, jednak one istnieją i napędzają sprzeciw względem produktów wyżej wspomnianej firmy. Są to kwestie istotne, na które dziś będziemy chcieli udzielić odpowiedz.

Na samym wstępie należy jasno napisać, iż działanie polskich Służb Specjalnych, polegające na zatrzymaniu szpiega, współpracującego z firmą Huawei na rzecz Chin, jest niekwestionowanym sukcesem, oraz sygnałem wysyłanym po za granice kraju, sygnałem, który jest ostrzeżeniem mówiącym, iż tutaj na terenie Rzeczpospolitej każdy przejaw szpiegostwa zostanie wykryty a następnie skasowany. Jest to przesłanie ukazujące możliwości działania Polski w kwestii obrony własnych tajemnic. To szalenie istotne w XXI wieku, gdy świat cyber przestrzeni stanowi coraz ważniejszych fundament funkcjonowania nie tylko samego Państwa, ale również i całej gospodarki.

Tutaj wkraczamy na kolejny segment funkcjonowania państwa, a jest nim skutecznie rozwijająca się gospodarka. Co ma wspólnego gospodarka kraju ze służbami specjalnymi? Otóż w dobrze funkcjonującym kraju służby specjalne chronią również gospodarkę, stanowią parasol ochronny dla działania poszczególnych firm. A zatem, służby specjalne to nie tylko działanie na rzecz utrzymania tajemnic państwowych wewnątrz kraju, ale także podejmowanie działań mających na celu ochronę narodowego skarbu, jakim jest przemysł oraz rozwój gospodarczy.

I teraz należy zadać pytanie, czy w zaistniałej sytuacji doszło do złamania ogólnie działającego systemu międzynarodowego, określającego kulturalne działanie służb specjalnych? Otóż nie oszukujmy się, w świecie służ specjalnych nie ma czegoś takiego jak kodeks moralny. Chiny to wschodząca gospodarka świata i obok USA oraz Rosji są globalnym graczem, który w sposób niezwykle skuteczny i agresywny wypycha Stany Zjednoczone z roli lidera światowej ekonomii. Takie działania nie mogą być nie zauważone przez Washington i nie są, a to prowadzi nas do kolejnej konkluzji.

Otóż działania wtórne, czyli próba wypchnięcia Huawei z rynku danych krajów, po przez podważenie wiarygodności tej marki, może być działaniem skoordynowanym, prowadzonym wprost z USA. Mamy tutaj do czynienia z wojną handlową, w którą zamieszane są tajne służby, a przy okazji, której próbuje się dokonać egzekucji na międzynarodowej korporacji, konsekwencją, czego będzie osłabienie Chińskiej gospodarki nie tylko w branży IT, ale także w wielu gałęziach produkcji stricte powiązanych z cyber przestrzenią.

Potęga państwa opiera się na potencjale gospodarczym, który stanowi poniekąd układ krwionośny narodu. Nie jest, więc rzeczą szokującą, iż najpotężniejsze kraje globu, używają tajnych służb do zbierania oraz selekcji informacji na temat poszczególnych państw oraz ich możliwości. Obecnie na naszych oczach dochodzi do globalnych przemian. USA będące niekwestionowanym policjantem globu zostają spychane na margines przez Chiny oraz Rosję. Wynikiem tej, niewidzialnej wojny, jest także wzmożona aktywność tajnych służb.

Na koniec należy zadać pytanie czy sprzęt marki Huawei jest bardziej szkodliwy i niebezpieczny aniżeli innych producentów? Oczywiście odpowiedz brzmi nie. Otóż kilka lat temu dokonano ataku na system informatyczny banków w Holandii. Kilka godzin po ujawnieniu hakerskiej operacji, rzecznik sieci Banków, stwierdził, iż za tym wszystkim muszą stać tajne służby, a sama operacja zapewne kosztowała setki tysięcy dolarów.

Śledztwo w tej sprawie ujawniło zupełnie inne źródło ataków. A mianowicie za atakiem stał dziewiętnastolatek, który dzięki ściągniętemu oprogramowaniu z sieci, przeprowadził ową operację. Żyjemy w świecie opanowanym przez elektronikę, można pokusić się nawet o stwierdzenie, że XXI wiek to era matrixa. Odpowiednia wiedza i oprogramowanie sprawiają, iż przy pomocy telewizora można przeprowadzić operację inwigilacji bez względu na producenta sprzętu. To pokazuje, jak ważne są tajne służby, oraz ich skuteczne działanie.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. en.wikimedia.org


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *