Tajemniczy związek metali, który unicestwił dinozaury, według badaczy może wyleczyć z nowotworu.

Obecnie, według najnowszego raportu, ludzie mogą wydobywać około trzech ton metrycznych irydu rocznie. Jest to bardzo niewielka ilość w porównaniu do wydobywanego przez nas złota, które na przykład wydobywamy z ziemi w ilości trzech tysięcy ton rocznie. Typowym zastosowaniem dla irydu są prace paleontologiczne, a także jego zastosowanie w ekstremalnie wysokich temperaturach.


,,To niesamowite, że tak duże białko może przenikać do komórek rakowych i dostarczać iryd, który zabija je selektywnie po aktywacji światłem widzialnym. Jeśli ta technologia może zostać przełożona na klinikę, to wówczas może być skuteczna przeciwko opornym nowotworom i zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii.’’

Profesor Peter Sadler.

Wszyscy znamy historię asteroidy, która uderzyła w Ziemię około 65 milionów lat temu zabijając większość dinozaurów. Ale czy Wiecie, że ta asteroida może posłużyć jako wstęp do leczenia raka? Jak wiemy początkowy wpływ asteroidy miał globalny zasięg o charakterze katastroficznym. Wiemy o tym, ponieważ naukowcy znaleźli dowody potwierdzające zaistnienie owego zdarzenia, jak chociażby satelitarne potwierdzenie uderzenia asteroidy lub meteoru tuż u wybrzeży Chixualub w Meksyku.

Naukowcy odkryli niedawno, że ta sama asteroida, która zabiła życie miliony lat temu, zawiera także element, który może zabijać komórki rakowe, skutecznie leczyć raka. Metal, o którym mowa, nazywa się Iryd i można go również wydobywać na naszej planecie, jednak w bardzo małych ilościach. Działa poprzez połączenie z białkiem we krwi zwanym albuminą. W ten sposób wydaje się, że iryd może przyczepić się do jąder komórek rakowych i zniszczyć je.

Odpowiedzialnymi za to niesamowite odkrycie są naukowcy z University of Warwick, a sama terapia nazywana jest terapią fotodynamiczną. Terapia ta ma miejsce, gdy pewne cząsteczki wytwarzają utleniacze po wystawieniu na działanie światła. Według profesora Uniwersytetu Warwick, Petera Sadlera, iryd bardzo dobrze wykonuje to utlenianie pod wpływem światła, dzięki czemu terapia jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowych komórek.

Oznacza to, że jeśli naukowcy będą w stanie dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega cały proces, to wówczas będą mogli przekształcić tę metodę w leczenie raka na dużą skalę. O tym potencjale leczenia profesor Sadler powiedział: ,,To niesamowite, że tak duże białko może przenikać do komórek rakowych i dostarczać iryd, który zabija je selektywnie po aktywacji światłem widzialnym. Jeśli ta technologia może zostać przełożona na klinikę, to wówczas może być skuteczna przeciwko opornym nowotworom i zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii.’’

Jednak iryd sam nie przyczepia się do białek krwi. Badacze z Warwick zastosowali powłokę chemiczną powodując, że połączony związek jasno świeci. To pozwoliło badaczom śledzić sposób, w jaki iryd i albumina wchłonęły się do ​​komórek rakowych. Po wchłonięciu związek przebywał w uśpieniu, dopóki naukowcy dosłownie nie wysadzili go światłem. Wtedy związek się utleniał. Innymi słowy, związek przekształcił tlen komórek rakowych w śmiertelną broń. Zasadniczo tlen zabił komórki rakowe.

Obecnie, według najnowszego raportu, ludzie mogą wydobywać około trzech ton metrycznych irydu rocznie. Jest to bardzo niewielka ilość w porównaniu do wydobywanego przez nas złota, które na przykład wydobywamy z ziemi w ilości trzech tysięcy ton rocznie. Typowym zastosowaniem dla irydu są prace paleontologiczne, a także jego zastosowanie w ekstremalnie wysokich temperaturach.


Przeczytaj również:

List Ojca Pio do Watykanu opisujący Trzy Dni Ciemności i czas Boskiego gniewu.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. pixabay.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *