Starożytny cmentarz Chauchilla i tajemnice odnalezionych mumii.

Wielokrotnie splądrowany i zniszczony przez złoczyńców cmentarz Chauchilla, ponownie odbudowany i odtworzony w najmniejszym szczególe. Ta starożytna nekropolia została skrupulatnie zbadana przez naukowców a następnie poddana renowacji tak, aby ślady z przeszłości nie przepadły i mogły nadal stanowić pewnego rodzaju przesłanie dla współczesnego pokolenia jak i dla pokoleń przyszłych. Wreszcie, nie ulega wątpliwości, że cmentarz Chauchilla to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc naszej planety.

,,Od 1997 roku, prawo peruwiańskie chroni nawiedzony cmentarz Chauchilla, miejsce pochówku Nazca, gdzie zmumifikowane ciała spoczywały aż do IX wieku. Przed 1997 rokiem cmentarz był bezlitośnie niszczony przez peruwiańskich złodziei. Wiele z tych starożytnych ciał, dosłownie po raz drugi straciło wówczas głowę.’’

James Bincer.

Wśród wielu, w pełni zachowanych szkieletów mumii znajdujących się na cmentarzu Chauchilla, występują także liczne czaszki. Wiele z owych ,,głów’’ zostało specjalnie przygotowanych po przez nawiercenie w grzbietach czaszek otworów, a następnie umieszczenie ich na specjalnie przygotowanych palikach. Tego typu zwyczaj był bardzo często stosowany w Peru, jednak z upływem lat, został zapomniany.

Pomimo faktu, że pochówki nie były wykorzystywane od IX wieku, szczątki ludzkie są zdumiewająco dobrze zachowane. Suchy klimat peruwiańskiej pustyni jest oczywiście czynnikiem konserwującym, ale praktyki pogrzebowe przyczyniły się również do bardzo dobrego stanu wielu ciał, a niektóre z nich wciąż posiadają włosy i skórę ponad 1200 lat po ich śmierci. Z punktu widzenia tamtejszych mieszkańców, jest to przejaw cudu, lub czegoś nadprzyrodzonego.

Mieszkańcy w rozmowach z turystami wspominają o nadprzyrodzonym charakterze cmentarza Chauchilla. To tam ma dochodzić do licznych cudów, uzdrowień a także wizji. Mieszkańcy przestrzegają również przed grzechem. Otóż, legenda cmentarzyska głosi, że człowiek o czystym sercu i mocnej wierze zostanie oczyszczony i uzdrowiony, natomiast człowiek zły o twardym sumieniu z czasem będzie pochłonięty przez moc cmentarza.

Powróćmy jednak do faktów. Otóż ciała zmarłych owijano w bawełnę i malowano żywicą a następnie umieszczano w grobowcach z cegły mułowej. Odkryte w 1920 roku, szczątki i artefakty zostały rozproszone po całym terenie, a także wywiezione za granicę kraju, by zasilić prywatne kolekcje należące do miliarderów. Jednak obecnie, cmentarz został przywrócony tak blisko stanu pierwotnego, jak to tylko możliwe, z kośćmi, ciałami, głowami i artefaktami, które udało się odzyskać.

Cmentarz Chauchilla znajduje się 28,5 kilometra na południowy wschód od miasta Nazca. Miejsce to charakteryzuje się bardzo dużym upałem, często wieje wiatr i jest niezwykle sucho, a słońce świeci okrutnie intensywne. Wielu turystów oświadczało, że takiego skwaru jeszcze nigdy nie doświadczyło. A jednak mimo wymagającego klimatu ci sami turyści zdecydowanie stwierdzają, że cmentarz Chauchilla jest miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia.

Co warto jeszcze napisać? Zdecydowanie wartym uwagi jest informacja czy też hipoteza, zakładająca istnienie duchów w obrębie tej starożytnej nekropoli. Dlaczego akurat duchy? Otóż i w tym przypadku będziemy polegać na relacjach świadków, którzy wielokrotnie wspominali o mirażach osób, przemykających między grobami. Relacjach świadków, którzy w przypływie uniesienia dosłownie czuli, że przyszło im zwiedzić miejsce nie z tego świata.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. pinterest.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *