Pasy napędowe – wszystko, co musisz wiedzieć ( za co są odpowiedzialne oraz jak je dobrać?)

Pasy napędowe to części maszyn, które są najczęściej spotykanym sposobem przenoszenia napędu w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach. Za co odpowiadają? W jaki sposób się je dobiera? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Pasy napędowe – za co są odpowiedzialne?

Pasy napędowe zarówno płaskie, jak i klinowe to elementy, które jak sama nazwa wskazuje odpowiadają za przenoszenie napędu w przekładaniach pasowych. To właśnie docisk występujący pomiędzy pasem, a kołami (biernym oraz czynnym) sprawia, że siła obwodowa jest przenoszona z jednego na drugie, co jest możliwe dzięki tarciu.

W tym miejscu warto podkreślić, że przekładnie pasowe, a co za tym idzie pasy napędowe można spotkać zarówno w prostych konstrukcjach, jak i specjalistycznych maszynach i urządzeniach. Sprawdzają się w nich zarówno pasy napędowe płaskie, które funkcjonują w układzie składającym się z wypukłych kół pasowych, jak i pasy klinowe. Te drugie prowadzone są w rowkach kół pasowych posiadających profil odpowiadający profilowi pasa.

Co wpływa na tak szerokie zastosowanie pasów napędowych? Przede wszystkim ich zalety, do których z pewnością należy zaliczyć możliwość przenoszenia dużych mocy przy stosunkowo niewielkich rozmiarach. Warto jednak mieć świadomość, że na tym nie kończą się korzyści, ponieważ wymienić wśród nich należy również łagodzenie gwałtownych zmian obciążenia, brak konieczności smarowania, czy płynną pracę przekładni.

Pasy klinowe napędowe – jak je dobrać?

Należy mieć świadomość, że tylko właściwy dobór pasa napędowego do danej maszyny, czy urządzenia sprawi, że będzie ono prawidłowo działało. W jaki sposób dobrać pas napędowy. Najważniejszą kwestią jest dobór typu pasa klinowego, ponieważ wyróżnić można m.in. Pasy:

– klasyczne typu Z, A, B, C, D, E;

– klasyczne uzębione ZX, AX, BX, CX, SPZX, SPAX, SPBX, SPCX;

– wąskoprofilowe typu SPZ, SPA, SPB, SPC;

– wąskoprofilowe uzębione typu XPZ, XPA, XPB, XPC;

– zespolone;

– podwójnie klinowe;

– pasy szerokoprofilowe;

– pasy wieloklinowe;

– pasy szerokoprofilowe – wariatorowe;

– pasy segmentowe;

– otwarte z metra.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze pasa klinowego? Przede wszystkim jego parametry. Najważniejsze w tym przypadku są wymiary o czym świadczy popularność wyszukiwania w Internecie hasła: pasy klinowe wymiary. Należy zatem dokładnie zmierzyć długość wewnętrzną określaną jako Li oraz zewnętrzną określaną poprzez La pasa klinowego. Istotna jest także jego długość podziałowa, czyli Ld (mierzona na wysokości ok. 4/5 przekroju klina), szerokość oraz profil pasa, czyli przekrój klina. Długość podziałowa mierzona jest w tzw. kordzie, czyli na wysokości zatopionej w pasie plecionki, która stanowi jego główne wzmocnienie. Z wygładu natomiast może przypominać sznurek.

Podsumowując należy stwierdzić, że pasy napędowe to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie działanie wielu maszyn, czy urządzeń. Katalog pasów klinowych znajduje się pod linkiem:

https://sklep.komerc.pl/kategoria-produktu/pasy-napedowe/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *