Osiągnięcia innych postrzegane przez pryzmat zazdrości czy czegoś inspirującego?

Zazdrość jest mieczem obosiecznym. W swoim pozytywnym aspekcie, jeżeli możemy tak to nazwać, zazdrość inspiruje nas do osiągnięcia tego, czego nam brakuje. Sprawia, że ​​dziwimy się temu, co inne, lub wyobrażamy sobie osobę, którą moglibyśmy być, gdyby tylko nasz los był inny. Zazdrość inspiruje nas do doskonalenia się, do kultywowania tego, czego nam brakuje. Negatywna i gwałtowna strona zazdrości powoduje, że nienawidzimy i wyszydzamy, krytykujemy i obwiniamy.

Kiedy krytykujemy i wyszydzamy? Robimy to, gdy odczuwamy brak czegoś, co chcielibyśmy posiadać i nie jesteśmy w stanie powstrzymać tych uczuć. W wyniku tego atakujemy osoby znajdujące się w kręgu naszego oddziaływania bierną agresję, zawstydzeniem lub ośmieszaniem. Aby nie dopuścić do tego, by zazdrość stawała się tym, co nas pochłania, dobrze jest rzucić wyzwanie zazdrości. Spróbujmy postrzegać wszystkie osiągnięcia i korzyści innych jako inspirację, jako sygnał do poszerzenia naszych horyzontów.

Kiedy nie masz talentu, zdolności i środków finansowych do tego aby zdobyć to o co jesteś zazdrosny, po prostu postaraj się wykorzystać swoje racjonalne myślenie. Nie ograniczaj się tylko do emocji, często emocji negatywnych. Poczuj to, co rzeczywiście odczuwasz, zaakceptuj i generuj zdrowy rozsądek. W ten sposób możesz lepiej pracować nad zazdrością i nie pozwolić, aby przejęła nad Tobą destrukcyjną kontrolę prowadzącą do frustracji i gniewu. Takie wyzwanie niewątpliwie wymaga odwagi, pokory i odpowiedzialności, które nie przychodzą łatwo, nie tak łatwo jak wina i projekcja.

Nie oszukujmy się, czasami naprawdę nie chcemy pracować, aby osiągnąć to, co ma ktoś inny. Zauważ to. Przyznaj to sobie i spróbuj znaleźć w tym spokój, w tej szczerości z samym sobą, ponieważ, jeśli możesz to dostać i po prostu nie chcesz, może to być koniec zazdrości, ponieważ wziąłeś odpowiedzialność za brak tego, czego pragniesz. Ale jeśli chcesz tego, czego zazdrościsz, i chcesz spróbować to osiągnąć, jakkolwiek niechętnie, możesz czerpać korzyści z ciężaru zazdrości.

Ważne jest również kwestionowanie zarówno siły, jak i przedmiotu naszej zazdrości. Otóż zanim uwierzymy w wartość nominalną, czy aby naprawdę chcę tego, co ma ta czy tamta osoba należy zastanowić się czy tak naprawdę chcę tego, co owe osoby posiadają? Na przykład Stefan ma wspaniały samochód i chociaż czuję zazdrość o to, co ma, po głębszej analizie zaczynam rozumieć, że nie chcę jego samochodu. Tak naprawdę chcę, aby mój rower był naprawiony. Czasami zazdrość jest oznaką, że czegoś brakuje w naszym życiu, co może być maskowane przez dowolny przedmiot naszej zazdrości.

Występują również sytuacje, w których możesz osiągnąć tylko część z tego, czego zazdrościsz. W takich momentach spróbuj wzbudzić w sobie współczucie i pokorę, aby to zaakceptować. Pamiętajmy, że każdy ma swoje ograniczenia, należy je zrozumieć, zaakceptować ich istnienie a następnie próbować z nimi walczyć, ograniczać ich oddziaływanie w naszym codziennym życie. Walka ze słabościami to pierwszy stopień do wytrwałości i siły. Widzimy, więc że zazdrość może być mile widzianym przewodnikiem do spełnienia lub też zazdrość może zostać przekształcona w demona, który będzie działał przeciwko nam.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. flickr.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *