Odtajniono dokumenty dotyczące tajnej operacji CIA o kryptonimie: ,,AJAX’’.

Ogólnie mówiąc, teorie spiskowe tworzą się tam, gdzie istnieje próżnia sprawdzalnych faktów związanych z kontrowersyjnym, zwykle tragicznym wydarzeniem. Koncepcja tak zwanej teorii spiskowej ewoluowała przez lata i jest częścią współczesnej popkultury. Istnieją legiony teoretyków spisku, którzy poświęcili swoje życie pewnym teoriom, i są legiony sceptyków, którzy poświęcili swoje życie, aby obalić te teorie.

Przez cały czas teorie spiskowe każdego pasma i odmiany obramowują przypisy historii. Nawet pochodzenie samej frazy podlega teorii spiskowej, ponieważ niektórzy badacze twierdzili, że CIA wynalazła i ogłosiła to pojęcie, aby zmarginalizować myślicieli i zneutralizować wszelakiego rodzaju niewygodne dochodzenia. Internet najwyraźniej wywarł głęboki wpływ na teorie konspiracyjne, jednocześnie pomagając i szkodząc sprawie.

Podczas gdy świat informacji jest na wyciągnięcie ręki, równolegle do niego istnieją alternatywne światy produkowanej propagandy. Internet może wydawać się zdemokratyzowaną, niefiltrowaną ścieżką do faktów i prawdy, ale łatwo manipulować. Potężne korporacje płacą dużo pieniędzy, aby ich brudne pranie zostało zakopane w wynikach wyszukiwania pod wymyślonymi frazami.

Mając do dyspozycji prawie cały główny aparat medialny, rząd jest mistrzem w tej praktyce. Jedną z największych teorii spiskowych, która stała się faktem była tajna operacja CIA pod kryptonimem AJAX i właśnie dziś chcemy poruszyć ten temat.

W Iranie operacja AJAX była także nazywana Zamachem Mordadu. Niemniej jednak jakkolwiek byśmy się do tego nie odwoływali, operacja AJAX była przewrotem irańskim, który w 1953 roku doprowadził do obalenia demokratycznie wybranego Muhammada Mossadeqa. Główną przyczyną zamachu stanu była próba Mossadeqa nacjonalizacji irańskich złóż ropy naftowej, które zagrażały zyskom ropy naftowej brytyjskiej spółki Anglo-Persian Oil Company (AIOC).

Stany Zjednoczone oprócz ochrony sojuszniczego monopolu naftowego przede wszystkim postrzegały ruch Mossadeqa jako komunistyczną agresję i dlatego pomogły zaplanować powrót do władzy jednego z najbardziej podstępnych dyktatorów na świecie – Szacha. Operacja AJAX zaowocowała niemal bezpośrednio w 1979 roku rewolucją irańską, która stworzyła antyzachodniową republikę islamską kierowaną przez ajatollaha Chomeiniego. Rewolucja pochłonęła tysiące niewinnych istnień a wszystko w imię zysków z płynących z ropy.

Rząd USA przez lata ukrywał prawdę dotyczącą Operacji AJAX przed Amerykanami aż do niedawna. CIA odtajniła różne dokumenty z okazji sześćdziesiątej rocznicy zamachu stanu. Z powodu ostatniej deklasyfikacji wiele informacji istotnych dla tego zamachu sponsorowanego przez CIA jest teraz dostępnych w archiwach CIA. Opisując operację AJAX, sama CIA stała się dość osobliwie auto refleksyjna, co również może zdumiewać. Oto, co możemy przeczytać.

,,Świat zapłacił bardzo wysoką cenę za brak demokracji w większości krajów Bliskiego Wschodu. Operacja AJAX uczyła tyranów i początkujących tyranów, że najpotężniejsze rządy na świecie są skłonne tolerować nieograniczoną represję, o ile opresyjne reżimy były przyjazne Zachodowi i zachodnim firmom naftowym. Pomogło to w osiągnięciu równowagi politycznej w rozległym regionie z dala od wolności i dyktatury.’’

Odtajnione konkluzje CIA dotyczące tajnej operacji AJAX w Iranie.

W niedawnym wywiadzie dla Democracy Now, Bernie Sanders zwrócił uwagę, że ten przełomowy a zarazem tragiczny dla ludności Bliskiego Wschodu rozdział w historii stosunków USA/Bliski Wschód jest praktycznie całkowicie ignorowany przez główne media. ,,Widzieliście jakiekolwiek rzetelne materiały w tej sprawie w NBC?’’ Zapytał tłum, który milcząc odpowiedział, iż praktycznie nie rozumie tematu, co tylko pokazuje jeszcze dobitniej, w jakim matrixie przyszło nam żyć.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *