Narodowa kwarantanna w Polsce. Prezydent Andrzej Duda wygłosił specjalne orędzie do Polaków.

Pandemia nowego koronawirusa, którego źródło najprawdopodobniej znajduje się w laboratorium wojskowym w Wuhan na terenie Chin, rozprzestrzenia się i zbiera coraz większe żniwo zachorowań i zgonów. W związku z tym rząd Polski zapowiedział, że podejmie „radykalne środki” w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii w Polsce. To też, zaleca odwołać wszystkie imprezy masowe i podaje szczegóły mechanizmu kwarantanny.

Tutaj chodzi o nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza, że naukowcy zaznaczają, iż niema żadnych dowodów na to, że wraz z nadejściem wiosny pandemia wygaśnie, ponieważ koronawirus posiada nadzwyczajne zdolności do mutowania, co de facto utrudnia stworzenie szczepionki, a w skrajnym przypadku może prowadzić do niemocy w tym aspekcie. Obecnie mamy do czynienia z momentem, w którym musimy zachowywać się roztropnie i nie popełniać błędów Włoskich.

MON poinformował, że zakażenie stwierdzono także u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki, który właśnie wrócił z Niemiec. Osoby mu towarzyszące poddano kwarantannie. „Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech, u gen. Miki dowódcy generalnego, potwierdzono obecność #koronawirus. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze. Procedury zadziałały, wprowadzono działania mające zminimalizować ryzyko #koronawirus.” Prezydent Andrzej Duda wygłosił specjalne orędzie:

„Od kilku miesięcy na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Zachorowało już ponad 100 tysięcy ludzi. Odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna. Także w Europie, gdzie większość krajów odnotowała już przypadki zarażenia wirusem.

Z uwagą i troską obserwujemy to, co dzieje się we Włoszech, które w największym stopniu zostały dotknięte epidemią. Jak poważna staje się sytuacja w Hiszpanii, Francji czy w Niemczech, które odnotowują po kilkaset nowych zachorowań dziennie.”

Wirus w ostatnich dniach dotarł także do Polski. Spodziewaliśmy się tego. Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć. Zapewniam, że władze Rzeczypospolitej wcześniej podjęły odpowiednie kroki, by się do tego wyzwania przygotować.

Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach podejmowane będą kolejne niezbędne kroki.

Przyświeca nam wszystkim zasada – po pierwsze zapobieganie i ochrona. Jestem w stałym kontakcie z premierem, ministrem zdrowia i ministrem spraw wewnętrznych. Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję.

Szanowni Państwo, w sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie. Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym. Dlatego jako Prezydent zwracam się do wszystkich moich Rodaków, wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć.

Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena. Ale otoczmy szczególną opieką osoby starsze. Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także o osobach samotnych – naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale też nie narażajmy ich na ryzyko.”

Orędzie Prezydenta Andrzeja Dudy.

Najtrudniejsza sytuacja w Europie jest we Włoszech. Premier Giuseppe Conte wydał dekret, na mocy, którego w praktyce odizolowano od świata region Lombardii i 14 okolicznych prowincji, ściśle ograniczając prawa wjazdu i wyjazdu na te obszary. Od 10 marca włącznie odwoływane są wydarzenia masowe, zamykane centra kultury i instytucje publiczne. Do 3 kwietnia będą zamknięte szkoły i uniwersytety. Na całym świecie zakażonych jest ponad 118 tysięcy.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *