Blisko 80% koncesji na metale wyprzedane obcemu kapitałowi. Opłakana sytuacja Polski pod rządami koalicji PO-PSL.

Sprzedawano polskie banki, kolej linową, liczne przedsiębiorstwa produkcyjne, przymierzano się także do sprzedaży polskich lasów państwowych oraz firmy LOT. Rząd Donald Tuska przeprowadził grabież miliardów oszczędności z OFE, bez mrugnięcia okiem. Po za granice Polski wyprowadzono kilkaset miliardów złotych. Tego typu przykładów można by wymieniać wiele, jednak tutaj już nie chodzi o to by się licytować, ale by ukazać dramatyczną sytuację Rzeczpospolitej w czasie rządów Liberałów i posłów PSL.


Blisko osiemdziesiąt procent powierzchni koncesyjnej w Polsce na metale zostało oddane obcemu kapitałowi, powiedział wiceminister środowiska i główny geolog Mariusz Orion Jędrysek. Podkreśla on również, że niektóre koncesje zostały przyznane wbrew interesom państwa, co wzbudza zdziwienie oraz pytanie o poprawność procesu przyznawania koncesji. Osoby zainteresowane tą tematyką wspominają o korupcji oraz wyprzedaży Polskich złóż za czasów koalicji PO-PSL.

Dowiadujemy się również, że wstępne analizy obejmują proces przyznawania koncesji na poszukiwania, niemniej jednak zostały one wydane w taki sposób, że ostatecznie muszą dawać koncesje na eksploatację. Jest rzeczą zadziwiającą, iż niektóre koncesje przyznawano inwestorom z za granicy, po mimo tego, że do przetargu stawały także polskie firmy, które po mimo walki w sądzie przegrywały prawo do otrzymania koncesji, którą notabene przyznawano inwestorom zagranicznym.

,,Niektóre z tych koncesji zostały wydane w mojej opinii w sposób zupełnie sprzeczny z interesem skarbu państwa. Pojedyncze koncesje bardzo proszę, ale wtedy, kiedy zostaną udokumentowane złoża, pokazane, że firma inwestuje, dopiero następne koncesje powinny być wydawane i najlepiej w formie przetargu.’’

Mariusz Orion Jędrysek.

Za przykład najbardziej spornej sprawy, którą Jędrysek nazywa kuriozalną, określa wydaną koncesję na złoże miedzi Bytom Odrzański. W tej sprawie KGHM Polska Miedź walczyła o przyznanie koncesji z kanadyjską spółką Leszno Copper, jednak ostatecznie koncesję otrzymała spółka z Kanady. Zdaniem głównego Polskiego geologa, podobnie w dość dziwny sposób wydano niektóre koncesje w okolicach Olkusza.

,,Chcę, żeby powstała służba geologiczna, będzie ona wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego, tu nie będzie żadnych zwolnień. Tu chodzi o to, żeby jedni, którzy będą pracowali w służbie, mieli przede wszystkim obowiązki względem państwa, bez stricte obowiązków naukowych, jak konieczność habilitacji.

Natomiast będzie jednostka naukowa dalej taka, jaka jest – Państwowy Instytut Badawczy i Państwowy Instytut Geologiczny (PIG-PIB), który będzie wykonywał zlecenia naukowe dla państwowej służby geologicznej.’’

Mariusz Orion Jędrysek.

Wiceminister Środowiska podkreślił również, że nowo powołana służba będzie: „Tą częścią, która będzie gromadziła, przetwarzała, zdobywała informację geologiczną i powodowała, że państwo w oparciu o tę informację będzie mogło podejmować odpowiednie decyzje”. Jędrysek zapowiedział wprowadzenie licznych zmian w polskim prawie geologicznym. Ponad to skrytykował rząd PO-PSL za działania w dziedzinie gazu łupkowego:

,,Niestety wydano wszystkie koncesje w sposób dowolny, nie zmieniając prawa w odpowiedni sposób, nie powołując organu państwa, który by to nadzorował, czyli polskiej służby geologicznej, co spowodowało, że inwestorzy przestali poszukiwać gazu łupkowego i zaczęli spekulować.’’

Reasumując ten temat wiele osób może odczuwać zdziwienie i zażenowanie w jak łatwy sposób pozbywano się prawa do ojczystych złóż metali. Jeżeli jednak spojrzymy na działania prowadzone przez rząd PO-PSL to wówczas wyprzedaż koncesji na wydobywanie złóż metali na terenie Polski zagranicznym firmom wpisuje się w szeroko zakrojoną agendę wyprzedaży Rzeczpospolitej zagranicznym wpływom.

A więc, sprzedawano polskie banki, kolej linową, liczne przedsiębiorstwa produkcyjne, przymierzano się także do sprzedaży polskich lasów państwowych oraz firmy LOT. Rząd Donald Tuska przeprowadził grabież miliardów oszczędności z OFE, bez mrugnięcia okiem. Po za granice Polski wyprowadzono kilkaset miliardów złotych. Tego typu przykładów można by wymieniać wiele, jednak tutaj już nie chodzi o to by się licytować, ale by ukazać dramatyczną sytuację Rzeczpospolitej w czasie rządów Liberałów i posłów PSL.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *