Legenda o Batmanie sięga czasów ludu Mezoamerykańskiego. Mroczna geneza historii bohatera, który był potworem.

Biorąc pod uwagę przerażające pochodzenie Batmana, jest wręcz cudem, że stał się w pewnym sensie bohaterem, kimś, kto próbuje naprawić zło i wymierzyć sprawiedliwość. Z pewnością nie zaczął w ten sposób. Mało tego, liczne pisma łączą pochodzenie Batmana z człowiekiem, który pod wpływem tajemnych rytuałów przekształcił się i upodobnił do wampira.


Zawsze, gdy pojawia się informacja o nakręceniu kolejnego filmu z przygodami człowieka nietoperza, w mediach rozpoczyna się emocjonalna licytacja o to, kto zagra główną rolę i z czym przyjdzie zmierzyć się tym razem Batmanowi. Jednak legenda o Batmanie sięga znacznie dalej niż postać, która pojawiła się po raz pierwszy w Detective Comics około 1939 roku. W rzeczywistości legenda o Batmanie sięga czasów ludu Mezoamerykańskiego, jak donosi Ancient Origins:

„Camazotz, co oznacza »śmierć nietoperza« w języku Majów, ma swoje źródło głęboko w mitologii mezoamerykańskiej jako niebezpieczne stworzenie nietoperza zamieszkujące jaskinie. Kult podążający za tym stworzeniem rozpoczął się wśród Indian z Oaxaca w Meksyku, a postać została później przyjęta do panteonu plemienia Maya Quiche. Ostatecznie legendy o nietoperzowym bogu zostały spisane w literaturze Majów.’’

W prawie każdej kulturze nietoperz jest symbolem strachu i przerażenia głównie, dlatego że kojarzą się one z nocą i ciemnością. Dodatkowo jeden gatunek, tak zwany wampir nietoperz, pije krew ciepłokrwistych zwierząt, czyniąc związki między nietoperzami i wszystkimi rzeczami złymi jeszcze silniejszymi. Tak jest w przypadku kultury Majów, ponieważ Camazotz wiąże się ze śmiercią:

,,Camazotz to także nazwa potwornego stworzenia, które zamieszkiwało w jaskini zwanej »domem nietoperzy« w Popol Vuh, historia ta opisana została w starożytnym tekście opowiadającym o mitologii i historii ludu Kʼicheʼ. Większość uczonych uważa, że ​​Camazotz został zainspirowany przez zwykłego nietoperza wampira, ale inni sugerują, że postać ta była oparta na istnieniu gigantycznego wampirzego nietoperza, który wyginął w okresie plejstocenu lub holocenu.

Zotzilaha to nazwa jaskini zamieszkałej przez Camazotza, potwora o z grubsza humanoidalnym ciele, głowie nietoperza i nosie przypominającym krzemienny nóż. Mówiono, że potwór atakuje ofiary za szyję i ścina je. W Popol Vuh zapisano, że stwór ten pozbawił głowy bohatera Majów Hunahpu. Camazotz jest także jednym z czterech zwierzęcych demonów odpowiedzialnych za wymazanie ludzkości w wieku pierwszego słońca.”

Donosi Ancient Origins.

Stworzeń obecnie już nazywanych legendarnymi, które w znacznym stopniu przypominają Camazotza jest więcej. Zauważmy, że legenda Camazotza wiąże się również z innym stworzeniem z kultury popularnej: Draculą. Istnieją liczne doniesienia o gigantycznych, szarych ptakach atakujących zwierzęta i ludzi w Ameryce Środkowej, niektóre z tych historii pochodzą jeszcze z połowy XX wieku:

,,Jedno z najwcześniejszych obserwacji w XX wieku miało miejsce w 1947 roku, Kiedy J. Harrison twierdził, że widział kilka dużych latających stworzeń, które zostały opisane jako gigantyczne nietoperze. Na początku lat pięćdziesiątych para brazylijskich turystów twierdziła, że ​​w tej samej dolinie w której odkryto skamieliny D. Draculae, napotkali człowieka nietoperza.

Kolejny incydent miał miejsce w 1975 roku, kiedy w Puerto Rico wybuchła epidemia okaleczeń zwierząt. Rolnik powiedział, że był wielokrotnie atakowany przez dwa szare stworzenia przypominające ptaki. Te stworzenia były również widziane przez innych mieszkańców. Kolejna obserwacja miała miejsce w połowie lat siedemdziesiątych w Teksasie, kiedy rolnik stwierdził, że spotkał łysego nietoperza z dziobem i twarzą goryla. Wówczas znaleziono także trzy odciski tego stworzenia.’’

Donosi Ancient Origins.

Biorąc pod uwagę przerażające pochodzenie Batmana, jest wręcz cudem, że stał się w pewnym sensie bohaterem, kimś, kto próbuje naprawić zło i wymierzyć sprawiedliwość. Z pewnością nie zaczął w ten sposób. Mało tego, liczne pisma łączą pochodzenie Batmana z człowiekiem, który pod wpływem tajemnych rytuałów przekształcił się i upodobnił do wampira.


Przeczytaj również:

Stacja BBC udowadnia, że Jezus był buddyjskim mnichem o imieniu Issa. Czy taka rzeczywiście jest ostateczna prawda?


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. flickr.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *