Iran i Chiny podpisują oszałamiające 25-letnie „Kompleksowe Partnerstwo Strategiczne”, na kwotę 400 miliardów dolarów.

Blisko Wschód i przede wszystkim Iran to obecnie punkt strategiczny na mapie politycznej naszego globu. Iran zacieśniając stosunki z Chinami staje się krajem jeszcze bardziej niezależnym, z kolei nieformalnie Chiny roztaczają swój parasol ochronny nad Iranem. To wszystko utrudnia kwestie przetrwania narodu Izraelskiego na ziemiach Palestyny, oraz osłabia wpływy USA w tym regionie. Obecnie mamy do czynienia z potężnym regresem potęgi USA kosztem skokowego wzrostu potęgi Chin.


Iran i Chiny podpisały w sobotę (27-03-2021), 25-letnią strategiczną umowę o współpracy, rozwiązującą problemy gospodarcze w związku z paraliżującymi sankcjami USA wobec Teheranu, takie informacje przekazały irańskie media państwowe. Dodatkowo zauważyły one, że pod rządami Donalda Trumpa Ameryka miała pełną kontrolę nad Bliskim Wschodem, robiąc takie rzeczy, jak chociażby ogłaszanie Jerozolimy stolicą Izraela.

Obecnie pod rządami „konia trojańskiego” Joe Bidena, który porzucił Bliski Wschód, a zwłaszcza Izrael, zaistniała próżnia władzy, którą Chiny chętnie wykorzystują i wypełniają własną polityką oraz interesami. A zatem raz jeszcze to podkreślmy, otóż Chiny podpisały umowę o kompleksowym partnerstwie strategicznym z Iranem, co całkowicie zmienia układ sił na Bliskim Wschodzie. Karty władzy i wpływów zostają rozdane na nowo.

The Time of Israel donosi, że porozumienie, zwane „Kompleksowym Partnerstwem Strategicznym”, obejmuje różnorodną działalność gospodarczą, od ropy naftowej i górnictwa po promowanie działalności przemysłowej w Iranie, a także transport i współpracę w rolnictwie. Nie ujawniono żadnych dodatkowych szczegółów umowy, ponieważ minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif i jego chiński odpowiednik Wang Yi, którzy wzięli udział w ceremonii upamiętniającej to wydarzenie, nie chcieli ujawniać większej liczby szczegółów.

Z kolei The New York Times poinformował, że w ramach umowy Chiny zainwestują w Iranie około 400 miliardów dolarów w zamian za ropę. W raporcie stwierdzono, że oba kraje zintensyfikują również współpracę wojskową poprzez wspólne szkolenia, badania i wymianę danych wywiadowczych. Chiny są wiodącym partnerem handlowym Iranu i jednym z największych nabywców irańskiej ropy. Sojusz Iran- Chiny od zawsze niepokoił Izrael a co za tym idzie także USA, stąd tak silne prowokacje względem Iranu w ostatnich miesiącach.

„Wierzymy, że ten dokument może być bardzo skuteczny w pogłębianiu relacji irańsko-chińskich.” Powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu Saeed Khatibzadeh, przypominając, że pakt ten został po raz pierwszy zaproponowany jeszcze podczas wizyty w Teheranie prezydenta Chin Xi Jinpinga w styczniu 2016 roku. Dodatkowo Khatibzadeh zauważył, że to jeden z wielu kroków, jakie jeszcze zostaną postawione na drodze ku bliższemu zjednoczeniu obu krajów.

„Rząd i obywatele Iranu dążą, jak zawsze, do poszerzenia stosunków z godnymi zaufania, niezależnymi krajami, takimi jak Chiny.” Powiedział ajatollah Ali Chamenei, określając proponowaną umowę o współpracy jako „poprawną i rozsądną”. Umowa z Chinami, podpisana przez Iran jest pierwszą tego typu od dłuższego czasu. Ostatnia podpisana z mocarstwem światowym zaistniała w 2001 roku, kiedy to Iran i Rosja podpisały 10-letnią umowę o współpracy, głównie w dziedzinie energii jądrowej, która to umowa finalnie została jeszcze przedłużona do 20 lat.

Reasumując, Blisko Wschód i przede wszystkim Iran to obecnie punkt strategiczny na mapie politycznej naszego globu. Iran zacieśniając stosunki z Chinami staje się krajem jeszcze bardziej niezależnym, z kolei nieformalnie Chiny roztaczają swój parasol ochronny nad Iranem. To wszystko utrudnia kwestie przetrwania narodu Izraelskiego na ziemiach Palestyny, oraz osłabia wpływy USA w tym regionie. Obecnie mamy do czynienia z potężnym regresem potęgi USA kosztem skokowego wzrostu potęgi Chin.


Przeczytaj również:

Unia Europejska IV Rzeszą Niemiecką? Adolf Hitler stwierdził: ,,Naród Niemiecki stanie się ojcem dla zjednoczonej Europy.’’


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. co.express.eu


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *