Edward Snowden Cz.2 Ujawnienie projektu szpiegowskiego PRISM, Tempora i wielu innych.

Edward Snowden pokonał w swoim życiu zamęt i postanowił ostrzec ludzkość przed tym, co potajemnie realizuje CIA czy NSA. I o tym dziś napiszemy, a konkretnie naszym tematem będzie tajny projekt szpiegowski PRISM. Projekt ten został zatwierdzony w roku 2007, oczywiście prace trwały już od czasu zamachów na WTC z 2001 roku. PRISM w całości był administrowany, przez NSA czyli centralną agencję bezpieczeństwa.

Przy tej okazji dodamy, że najbardziej znane agencje rządowe w USA to oczywiście CIA oraz FBI, ale prawda jest taka, że największą potęgę oraz zasięg ma NSA. To nie wszystko, NSA udziela informacji CIA oraz FBI, jest to agencja, która tak naprawdę na wielu płaszczyznach istnieje po za jakąkolwiek kontrolą. Prezydenci USA wielokrotnie nie mieli pojęcia, czym zajmuje się NSA, ponad to, nieoficjalnie wspomina się o tak zwanych organizacjach duchach w samej NSA, które oficjalnie nie istnieją a nieoficjalnie są po za jakąkolwiek jurysdykcją.

Projekt PRISM to program, który umożliwiał wywiadowi USA dostęp do wszelakich danych zgromadzonych na serwerach największych przedsiębiorstw, dodatkowo posiadł możliwość gromadzenia oraz katalogowania pozyskanych informacji. Snowden wielokrotnie podkreślał, że był wręcz przerażony skalą inwigilacji prowadzonej przez NSA. I teraz najważniejsze informacje. Otóż 6 czerwca 2013 roku, brytyjski The Guardian oraz amerykański The Washington Post opublikowały obszerne materiały, w których ujawniły dowody potwierdzające szokującą postawę największych przedsiębiorstw branży internetowej.

Microsoft, Yahoo INC, Google, Facebook, YouTube, Skype, czy AOL przystąpiły do tajnego programu szpiegowskiego NSA. Innymi słowy Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych bez żadnego problemu mogła gromadzić informacje o zwykłych obywatelach. Na jakiej zasadzie działał PRISM? Otóż załóżmy, że NSA ma za zadanie inwigilować jakąś osobę z Los Angeles, ponieważ jest podejrzenie o terroryzm.

PRISM w tym momencie brał pod lupę penitenta i niby wszystko ok, ale wystarczyło wejść na wyższy poziom by móc inwigilować również wszystkie osoby, z którymi ów podejrzany miał kontakt. Czyli każda osoba, z Facebook’a również została poddana inwigilacji programem PRISM. To nie wszystko, jeżeli NSA uznała, że istnieje potrzeba przejścia o kolejne oczko w górę to w takiej sytuacji nie był tylko inwigilowany ów podejrzany o terroryzm i każdy z grona jego znajomych, lecz i znajomi znajomych.

Tak możemy iść w górę o kolejne dwa oczka i otrzymamy liczbę kilku milionów nieświadomych i często niewinnych ludzi, którzy są obserwowani przez NSA a dane na ich temat są zbierane i katalogowane na serwerach Agencji. Nie jest ważne czy matka rozmawia z córką o nowej fryzurze, czy chłopak oświadcza się dziewczynie, ważne, że są znajomymi znajomych owego podejrzanego a to jest wystarczająca podstawa do tego, aby przy pomocy PRISM zbierać o tych ludziach informacje bez ich jakiejkolwiek wiedzy.

Oficjalnie na zlecenie Baracka Obamy PRISM został zamknięty, nieoficjalnie mówi się, iż w gruncie rzeczy powstał nowy, jeszcze bardziej zaawansowany projekt. Otóż Operacja Boundless Informant, której początek miał miejsce w grudniu 2012 roku a koniec w styczniu 2013 roku, godnie zastąpiła PRISM. Może się wydawać, iż jest to bardzo krótki okres działania tego tajnego projektu, jednak jest to czas wystarczający do pozyskania konkretnych danych.

Projekt ten miał na celu gromadzenie danych dotyczących aktywności konkretnych użytkowników internetu, ale także wykonywanych przez nich rozmów telefonicznych. Jeżeli projekt Boundless Informant połączymy z PRISM, a w gruncie rzeczy jest to składowa PRISM, to wówczas naszym oczom ukaże się obraz pełnej inwigilacji człowieka. Dalej jest program o kryptonimie Xkeyscore, którego zadaniem była pełna inwigilacja wszystkich internatów.

The Guardian donosi, że pod lupę byli brani także użytkownicy z po za Stanów Zjednoczonych. Z resztą w mediach zrobiło się o tym głośno, kiedy na jaw wyszły informacje, że NSA podsłuchiwała także czołowych polityków UE w tym Kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Nie dajmy się zwieść ten, kto polecił stworzenie tych projektów i objęcie nimi czołowych polityków nie działał dla dobra USA, lecz dla dobra interesów pewnych elit, ponieważ informacja jest czymś bezcennym, a odpowiednia informacja może pomóc w przejęciu kontroli nad drugim człowiekiem, chociażby po przez szantaż.

Dodatkowo ujawnione zostały takie projekty jak: Tempora, proceder oznaczania nowo wyprodukowanych Smartfonów, i wreszcie ujawnione zostały informacje na temat tak zwanych implantów, czyli programów, którymi NSA zainfekowało ponad 50 000 komputerów na całym świecie. Oprogramowanie to jest nieaktywne i uśpione, lecz może być w konkretnym momencie uaktywnione.

Do czego ma to wszystko prowadzić? Czy rzeczywiście chodzi bezpieczeństwo czy może o kontrolę? Tutaj nie powinniśmy mieć żadnych złudzeń, obecne wydarzenia na świecie pokazują jasno, że gra toczy się przede wszystkim o kontrolę, ponieważ kontrola daje władzę. Internet to bardzo pozytywne narzędzie, stanowi pewną formę ruchu oporu. Natomiast może także stać się formą manipulacji, jak chociażby w przypadku NSA.

Edward Snowden znajdował się w centrum wydarzeń, jak z resztą tysiące innych analityków, jacy przez lata przewinęli się przez NSA, CIA czy inne agencje rządowe. Snowden, człowiek z wewnątrz, człowiek, który ma doskonałą znajomość procesów, jakie zachodzą w wyżej wspomnianych organizacjach, mówi, wprost, że to, co tam się dzieje przechodzi wszelkie wyobrażenie. Depcze się podstawowe prawda człowieka, depcze się je już dziś, zatem co będzie za kolejne kilka lat?

Co my zrobimy z tą wiedzą? Możemy ją wyśmiać, możemy o niej zapomnieć lub możemy zapamiętać te ujawnione informacje na przyszłość, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się nam one przydać. Prawda w obecnych czasach na wielu płaszczyznach jest poddana defragmentacji, jest niczym obraz z puzzli, który uległ podziałowi. Jeżeli będziemy owe puzzle zbierać i składać wówczas poznamy odpowiedzi a prawda nas wyzwoli.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *