Dlaczego odczuwamy potrzebę wyjaśnienia tajemnic życia, skoro tak często nie potrafimy odpowiedzieć na najprostsze pytania?

,,Czasem musisz się wkurzyć, czasem musisz sobie powiedzieć, że jesteś człowiekiem, istotą ludzką do jasnej cholery, a twoje życie ma wartość. Czasem musisz otworzyć oczy i przestać żyć złudzeniami.’’

Anonymous.

Dlaczego odczuwamy potrzebę wyjaśnienia tajemnic życia, skoro tak często nie potrafimy odpowiedzieć na najprostsze pytania? Skąd się tutaj i właśnie w tym czasie wzięliśmy? Co to jest dusza? Dlaczego mamy sny i czy one znaczą coś więcej dla naszego być albo nie być? Może lepiej w ogóle nie pytać, nie szukać i nie pragnąć? Jednak tak się nie da, ponieważ to byłoby wbrew naszej naturze, jesteśmy tutaj w inny celu a każdy ma swoją misję do wypełnienia, nawet, jeżeli jeszcze o tym nie wie. Czy macie czasem wrażenie, że zrobicie coś niezwykłego?

Trudno jest w XXI wieku zadawać niestosowne pytania, oczy ludzkości coraz częściej skierowane są w kierunku prostych odpowiedzi i niewyrazistych idei. Jakaś niewysłowiona siła utrzymuje człowieczeństwo w stanie ciągłej hibernacji, obojętności na to, co dzieje się tuż obok. Zbyt często człowiek odwraca wzrok, zamyka usta, podąża w stronę mroku. Taki właśnie jest XXI wiek, czas nazwany przez wielu wiekiem rozwoju i nauki. A my nadal pysznimy się swoją siłą, ale smutna prawda o nas jest taka, że pozostaje mieć nadzieję, iż w chwili próby nie zabraknie nam odwagi.

Samotni pośród setek osób mijanych każdego dnia. Autobusy przepełnione ludźmi ze słuchawkami w uszach, wzrokiem zapatrzonym w ekrany Smartfonów, kto dziś jeszcze rozmawia z drugim człowiekiem? Zobojętnienie, wyobcowanie, problemy z nawiązywaniem trwałych relacji, to wszystko jest wynikiem uzależnienia od świata wirtualnego, obecnie wielu ludzi żyje dosłownie w Matrixie. W skrajnych przypadkach ludzie zaczynają mieć problemy z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości. Łatwiej przebywać w wyimaginowanym świecie iluzji aniżeli stawić czoła przeciwnościom losu.

,,To przejdzie, nie ma potrzeby o tym myśleć.’’ Takie słowa wypowiadają ludzie XXI wieku. ,,Dlaczego to akurat spotkało mnie? Co takiego zrobiłem, że muszę na to patrzeć? Jaki ja jestem biedny i pokrzywdzony.” Po chwili namysłu dodają. ,,Tak, to przejdzie, nie martwmy się tym, nie zastanawiajmy się nad tym, to przejdzie.’’ Ale nic samo nie przejdzie, wręcz przeciwnie, to będzie się rozwijać w ciszy i zakamarku naszego życia codziennego, aż przybierze tak duże rozmiary, że w pewnym momencie zmiecie z horyzontu wszystkie nasze plany marzenia. Tak, nic samo nie przejdzie.

Czy odczuwaliście kiedyś wrażenie, że spoglądacie na drugiego człowieka a on wydaje się przebywać w innej rzeczywistości? Podróżujecie autobusem, pociągiem czy samolotem, gra muzyka, spiker opowiada o nowym konkursie z nagrodami wartymi miliony, a pasażerowie nie odzywają się, nie rozmawiają ze sobą, jedynie kiwają się na boki poruszani siłą podróżującego pojazdu. Dwie przeciwstawne rzeczywistości a człowiek jako jednostka po środku tego otoczenia. Człowiek i jego życie, które tak często wymyka się nam z rąk a my nadal chwiejemy się w rytm muzyki płynącej z głośników i głosu szalonego spikera audycji radiowej.

Jaka jest prawda? Prawda jest taka, że przyszło nam żyć w czasach gdzie wszystko jest wyśmiewane, z wszystkiego można szydzić. Życie, Bóg, liczne troski, choroby, różnego rodzaju tragedie i ułomności, z tego wszystkiego można obecnie drwić. Ta metoda czy też ogólnoświatowy trend to nic innego jak socjotechniczna sztuczka, mająca na celu utrzymywanie współczesnej cywilizacji w oparach absurdu. Współczesny człowiek zbyt często ma problem z samodzielnym myśleniem, woli opierać się na opinii innych a najlepiej na opinii prezentera telewizyjnego.

Wszystkie te kabarety, parki rozrywki i ogólnie pojęty show biznes, mają na celu utrzymywać odbiorcę w stanie nieustannego letargu i rozbawienia tak, aby przypadkiem człowiek nie zaczął myśleć, zastanawiać się, bo wówczas mógłby zobaczyć, że coś ze współczesnym światem jest nie tak. Oni chcą byś za dużo nie myślał, a najlepiej nie myślał wcale. Oni chcą byś bez żadnych oznak zawahania podążał za stadem i nigdy, ale to nigdy nie próbował spojrzeć na otaczający Cię świat w sposób odmienny od tego, jaki od najmłodszych lat starli się w tobie zaprogramować.

Złudzenie wolności, ktoś wmawia człowiekowi XXI wieku, że ten ma prawo wyboru, ale czy aby rzeczywiście tak jest? Terror płynący z ekranu telewizora, morderstwa, przemoc, są jak choroby, które zbyt często rzucają odbiorcę na kolana, odbiorcę będącego wyrobem fabryki manipulacji i kłamstwa. Symptomy stresu, kolejne recepty na lekarstwa przeciwdziałające lękom i strachowi, czy tak wygląda zdrowe społeczeństwo, społeczeństwo uzależnione od leków i lekarzy? Czasem musisz się wkurzyć, czasem musisz sobie powiedzieć, że jesteś człowiekiem, istotą ludzką do jasnej cholery, a twoje życie ma wartość. Czasem musisz otworzyć oczy i przestać żyć złudzeniami.


Autor. Zespół salon-informacyjny.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *